A2 Elite League: Σπουδαίο διπλό! Κόροιβος-Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας 61-64

Σπουδαίο διπλό για τον Έσπερο My ΚΤΕΟ Λαμίας που σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πέρασε νικηφόρα από την Αμαλιάδα κερδίζοντας τον Κόροιβο με 61-64, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή στις κρίσιμες στιγμές τον Άλεν που πέτυχε καθοριστικούς πόντους!

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με καλές άμυνες και την ομάδα της Αμαλιάδας μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου μέρους (28-27).

Με τρίποντο του Παπαντωνίου στο 26′ ο Έσπερος προηγήθηκε με 35-43, με τον Κόροιβο να επιστρέφει εκ νέου και τη γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με 45-43 με καλάθι του Σωτηρίου στο τέλος.

Πόντο-πόντο το κρίσιμο τελευταίο 10λεπτο, με τον Άλεν να δίνει με τρίποντο το προβάδισμα στον Έσπερο στο 38΄ με 53-54 και τον ίδιο παίκτη να σημειώνει στο 1:09” για το φινάλε το 55-56.

Ο Άλεν που ήταν ασταμάτητος, με τρίποντο πέτυχε το 55-59 στα 42” για τη λήξη! Ο Έσπερος έβγαλε την άμυνα ο Χουχούμης με 2/2 βολές πέτυχε το 55-61, με την Αμαλιάδα να προσπαθεί να επιστρέψει με μακρινά σουτ στη διεκδίκηση της νίκης αλλά την ομάδα του Σοφογιάννη να κρατάει το υπέρ της προβάδισμα και τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 61-64!

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Κωνσταντινίδου-Ρίζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 28-27, 45-43, 61-64.